VÝHYBKA

Jak přehodit výhybku

Jestli jste si přečetli předchozí články, tak už víte, že musíme zvrátit metabolický syndrom, a tedy i všechny problémy z něho vyrůstající. Musíme docílit dvou věcí:

 • Zabránit prudkému nárůstu inzulínu po jídle
 • Zvýšit citlivost buněk na inzulín

Jak zvýšit citlivost buněk na inzulín

 • Tělesné cvičení /nejefektivnější je cvičení, při kterém se zadýcháme a cvičení, při kterém posilujeme svaly
 • Do jídla přidávat skořici
 • Provádět půsty
 • Správná strava

Naším největším problémem je metabolický syndrom a chronický vnitřní zánět. Obojího se potřebujeme zbavit. Společným jmenovatelem obojího jsou špatné sacharidy. Sacharidy nesmíme ze stravy vyloučit. Způsobili bychom si velké zdravotní problémy. Dobré sacharidy jsou pro nás hlavním zdrojem vitamínů, minerálů, antioxidantů, fytonutrientů a enzymů. A které jsou dobré sacharidy? Ty co mají nízký glykemický index. Co rozhoduje o nízkém GI ? Na prvním místě to, zda jsou v přirozeném stavu, nebo zda jsou průmyslově přetvořené. Když budeme jíst cukrovou řepu, je to v pořádku. Jíte chráněný cukr. Když z ní cukr oddělíte, přestane být chráněný a máte problém vysokého GI. Když budete jíst celé obilné zrno, jíte chráněné sacharidy. Když z něho oddělíte slupku a klíček, získáte nechráněný sacharid s vysokým GI. Jakákoli úprava mění jejich vlastnosti.

Pokud chceme být zdraví, musíme se zaměřit na nejvíc opomíjenou složku potravy – na mikroživiny. Obsah mikroživin rozhoduje o kvalitě stravy a skladbu našeho jídelníčku musíme sestavovat podle obsahu mikroživin ve stravě. Proto naše zdraví závisí ze všeho nejvíc na obsahu výživných látek ve stravě. Jsou to vitamíny, minerály, enzymy. Patří sem také fytonutrienty. Jediný způsob, abychom z nich měli užitek, je třeba konzumovat celé rostliny – ovoce, zeleninu a semena. Mikroživiny naše tělo potřebuje k tomu, aby se dokázalo zbavit škodlivých odpadních látek, toxínů z jídla. Přirozená rostliná strava je jakoby zkonstruovaná přesně na míru toho, co člověk potřebuje. Při nedostatku mikroživin žijeme na dluh. A to nejde do nekonečna! Tajemství štíhlosti nespočívá v počítání kalorií, ale ve vysoce kvalitní stravě. Kvalita stravy se měří hustotou mikroživin ve stravě.

Ideální potravinová pyramida

pyramida

Chcete být dlouho mladí a svěží? Snižte příjem kalorií o třetinu. Musíme jíst méně tuků, méně bílkovin a méně sacharidů. Ideální potravinová pyramida je pouze z rostlinné stravy. Největší hustotu mikroživin má zelenina a obecně to, co má zelenou barvu. Pak následuje ovoce, ořechy, semena, fazole a luštěniny. Dále následují celá obilná zrna, brambory. Pozor uvařené brambory mají vysoký GI. Lze je nahradit topinambury nebo batáty. Tato strava je zásadotvorná.

 

Pokud chcete jíst maso, je životně nutné zárověň s ním konzumovat i buněčnou mikrovýživu, která bude působit proti těmto látkám pomocí antioxidantů, zhášení zánětů a detoxikace. Velké množství zeleniny a ovoce pak pomůže neutralizovat kyselé odpadní látky po trávení masa. Vláknina v jídle pomáhá ředit, vázat, deaktivovat a odstraňovat jedovaté látky, které se v jídlu nacházejí. Lidé, kteří jedí maso a nejedí zeleninu, mají problém, protože se jim střeva nehýbají. A zbytky masa v nich hnijí, než z nich vyjdou. Pokud někomu smrdí nohy nebo silně páchne jeho pot, jí špatnou stravu. Je přiotrávený. Celkové množství masa by nemělo v žádném případě překročit 200g za týden.

Doporučení:

 • konzumace čerstvě pomletého lněného semínka, stačí 1 lžíce denně, přidáváme do vychladlého jídla, protože rychle oxiduje a teplota ničí Omega 3
 • škroby v bramborech, obilninách a pečených potravinách se rozkládají velice rychle, naopak škroby z fazolí a luštěnin se rozkládají pomalu. Zjistilo se, že černé a červené fazole způsobují destrukci rakovinných buněk. Luštěniny přes noc namáčejte, při vaření přidávejte majoránku, tymián, estragon, saturejku nebo římský kmín.
 • jezte 2-3 krát denně, nechte tělu prostor pro trávení
 • čím horší je naše strava, tím silnější jsou abstinenční příznaky po jídle. Zažíváme toxický hlad. Ten je možné otupit konzumací jídel s vysokým obsahem fytolátek, mikroživin a antioxidantů.
 • v knize Krutá hra o tvé zdraví najdete vhodné potravinové pyramidy
 • spoustu inspirace správného stravování najdete na mých stránkách/ Očista organismu /

Čerpáno z knihy Krutá hra o tvé zdraví od Tomáše Kašpara