OŘECHY

Ořechy a naše zdraví

Vědci zjistili, že lidé, kteří jedli ořechy 5-7 krát týdně, měli o 50% menší riziko infarktu. Výzkum se prováděl na mužích, ženách, vegetariánech i na nevegetariánech, mladých i starých. Po analýze všech výsledků zjistili, že konzumace ořechů podporuje dlouhověkost.

Porovnávali klasickou nizkotučnou dietu na snížení cholesterolu se stravou bohatou na ořechy – tedy tučnou stravou. Pokusu se zůčasnily dvě skupiny lidí a pokus trval 6 týdnů. Oběma skupinám klesl cholesterol, ale skupině co jedla ořechy mnohem více. A když skupinám prohodili stravu, klasická nizkotučná dieta vedla ke zvýšení cholesterolu. A pozor, nízkotučná dieta snížila jak LDL tak HDL cholesterol. Naproti tomu konzumace ořechů snížila jen LDL cholesterol !!! Lék který by dokázal snížit LDL a zachovat HDL cholesterol se farmaceutickým firmám ještě vyrobit nepodařilo. Ořechy pro vás mohou udělat nesrovnatelně více než jakékoli léky.

Jezte ořechy – zhubnete

Častý argument proti konzumaci ořechů je, že jsou moc kalorické. Ale je to jinak.

  • ořechy mají díky tuku vysokou sytivost = sníte méně jídla
  • mají nízký glykemický index = vydržíte delší dobu bez jídla
  • obsahují vysoký poměr bílkovin = ty spouštějí produkci glukagonu, spalovače tuků

Zdravé žíly díky tučným ořechům

Usazování tuku v tepnách se děje díky zánětu endotelu /vnitřní stěna cév/. Mít zdravý endotel znamená být zdravý. Bylo provedeno mnoho pokusů. Jak to dopadlo?

  • vlašské ořechy napravují poškozené funkce endotelu související s konzumací tučných jídel
  • vlašské ořechy nepodporují peroxidaci tuků
  • vlašské ořechy obnovily pružnost cévy
  • konzumace para ořechů 4-6 ks týdně vám postupně vyčistí cévy

Ořechy mají vitamíny, minerály a spoustu dalších prospěšných látek. Ale jen ořechy v přirozeném stavu. Pokud jsou pražené, solené či obalené v cukru, zapomeňte na jejich přínos pro naše zdraví. Buráky naopak musí být pražené, avšak již né solené.

Čerpáno z knihy Krutá hra o tvé zdraví od Tomáše Kašpara