SAUNA

Sauna je jedním z nejefektivnějších a příjemných způsobů pro očistění vnitřních orgánů a kůže od jedů, které se dlouhá léta hromadily v našem těle. Vědecké výzkumy jednoznačně dokázaly, že lidé chodící do sauny trpí 10 krát méně chřipkami a nachlazením. Je to ideální cesta pro otužování .

Teplo způsobuje rozšíření cév a chlad dává opačný efekt. Takový trénink je ideální pro obranyschopnost organismu. Sauna má ohromný vliv na metabolismus, kožními póry se uvolňují spousty toxických kyselin a škodlivých prvků. V dnešní době potraviny obsahují velké množství emulgátorů, barviv a solí. Abychom je odstranili musíme se dobře zpotit.

 

Kdo může navštěvovat saunu?

Využívání sauny nevyžaduje žádnou námahu, proto je přístupná pro všechny. Hodně lidí se vymlouvá, že do sauny nemohou ze zdravotních důvodů. Skutečnost je jiná. Je vhodná pro staré i mladé, nemocné i zdravé.

Sauna bez nervů

Vědci zjistili, že sauna je ideálním lékem na nespavost. Finové říkají: Hněv a nenávist se spalují v sauně! Pociťujeme tam klid a jistý požitek. Zbavujeme se dotěrných myšlenek a každodenních starostí.

Sauna a kůže

Kůže chrání tělo před škodlivým působením vnějšího prostředí. Organismus dýchá kožními póry, které očisťuje právě sauna. Kůže člověka funguje jako dvojitý filtr, na jednu stranu vylučuje škodlivé látky, na druhou působí jako houba a absorbuje zdravé složky. Proto můžeme využívat různé aromatické oleje, jako je například eukalyptus, heřmánek, máta, levandule a jasmín.

Co se má v sauně pít

Doporučují se spíš teplé nebo alespoň vlažné nápoje, jako je voda či slabý bylinkový čaj /listí z malin, rybízu, lesních jahod, lipových listů, máty a eukalyptu /.Ledové nápoje ochlazují jen prostředí v ústech, teplé v celém organismu.

Sauna a srdce

Povzbuzení krevního oběhu, což se děje právě při saunování, podporuje lepší výživu a očištění buněk. Vědci dokázali, že sauna je stabilizátor krevního tlaku. Osoby se srdečními poruchami musí přizpůsobit teplotu, vlhkost vzduchu a délku pobytu v sauně. Popřípadě své rozhodnutí prokonzultovat se svým lékařem.

Druhy saun

Známe například finskou, tureckou, římskou, parní, solnou a infrasaunu, kterou upřednostňuji já.

 

Důležité maličkosti

1. Ideální doba na pobyt v sauně 5-10 min.
2. Po ukončení sauny si odpočiňte 10-15 min.
3. Počet vstupů do sauny 3-5 krát
4. Ideální teplota 60-70 stupňů
5. Pijte vodu, čaj nebo ovocné a zeleninové šťávy.
6. Masírujte si chodidla a ruce
7. Nepoužívejte žádné kosmetické krémy a mléka.
8. Po sauně se opláchněte nejdřív teplou až poté studenou vodou
9. Před ani v době saunování nejezte ani nepijte alkohol a kávu