PŮSTY
Je to období, kdy se na určitou dobu vzdáme pevné stravy a konzumujeme pouze čistou pitnou vodu nebo čerstvě vylisované šťávy. Nic víc a nic méně. Tělo se začne nové situaci přizpůsobovat. Jedním z mechanismů je příprava na horší časy bez potravy. Tělo se začne čistit, zbavovat se všeho nepotřebného, co ho zatěžuje. Je to metoda, která je tradiční součástí mnoha světových kultur na celé planetě. Díky ní získáme zdraví, potřebnou lehkost a energii. Půst má současně také hluboký stimulační účinek na Vaše myšlení a duševní dispozici. Stimuluje a zostřuje duševní a estetické vnímání.
Charakter jednotlivých půstů?
3 denní půst
- pročistí zažívací trakt a odlehčí organismu
- není třeba speciální návratová dieta
- tělo nepřechází do vnitřní výživy
7 denní půst
- zmizení pocitu hladu
- dvou až třídenní zakušení vnitřní výživy
14 denní půst
- očistí měkké tkáně a částečně šlachy
- přibližně polovina doby ve vnitřní výživě těla
21 denní půst
- tělo získává živiny ze všeho nepotřebného a nepatřičného (výrůstky,nádory atd. )
- kompenzace nezdravé stravy a životního stylu
- možnost adaptace na jakýkoli druh stravovacích návyků
- překonání závislosti vyšší chuti
- dlouhověkost, zlepšení pleti, odstranění tělesného zápachu....
Zvolit vodový nebo šťávový půst?
Klasickým způsobem postění se je půst o čisté vodě. Tedy zdržení se veškerého jídla a nápojů kromě čisté vody.Já mám v oblibě půst džusový, kde přijímáme čerstvě lisované šťávy z ovoce a zeleniny.
Současně pijeme čistou vodu, můžeme si dát šálek bylinkového čaje /máta,šípek,heřmánek/ a čistý vývar ze zeleniny. Tyto šťávy a vývary mají bohatý obsah vitamínů, minerálů, stopových prvků a enzymů. Tyto prvky jsou velice jednoduše asimilovány přímo do krevního oběhu, aniž by zatěžovaly zažívací orgány. Jsou mimořádně prospěšné při normalizaci všech procesů probíhajících v těle.
Džusový půst pomůže rozložit a zužitkovat staré odumřelé buňky, oživit činné buňky a urychlit znovuvytváření mladých, vitálních buněk. Dr. Ragnar Berg, pravděpodobně největší světový odborník na výživu a biochemii, prohlásil o přednostech džusového půstu před vodovým následující: Jsem přesvědčen, že pitím alkalických ovocných a zeleninových džusů namísto vody, se zvýší léčebný efekt půstu.
Vylučování kyseliny močové a jiných neorganických kyselin bude urychleno. A cukry obsažené v džusech posílí srdce....Více si o džusovém půstu můžete přečíst v knize Džusový půst od Mudr. Paavo Airoly. Jinak je na každém z nás, který druh půstu si zvolíme. Obě cesty rozhodně povedou k vašemu zdraví!!
Provádět při půstu klystýr?
Existuje řada polemik, týkajících se vhodnosti používání klystýru během půstu. Klystýr sám o sobě dlouhodobým prováděním oslabí svým náhlým silným tlakem přirozenou citlivost ústrojí, střeva ztratí přirozenou schopnost vyprazdňovat odpadové látky. Proto je možné považovat pravidelné používání klystýru za návykové. Ale toto nemá co dělat s užíváním klystýru během půstu, kdy ustávají přirozené pohyby střev a toxické odpady nemají žádnou jinou cestu jak opustit organismus. Klystýr stačí dělat jednou denně nebo alespoň obden, nejlépe ráno. Díky němu omezíte detoxikační vedlejší příznaky na minimum. Například bolesti hlavy, únava, kožní projevy, nespavost....Přesný postup provádění klystýru najdete v sekci Odkazy.
Návratovka
Mnohem podstatnější fáze než vlastní půst je období obnovy trávení a přechodu na pevnou stravu. V době bezprostředně po půstu je trávení pozastaveno ještě několik dní. Jde o období, kdy není zcela žádoucí tělu nutit stravu. Probíhá totiž proces obnovování a finálního úklidu. Je doporučeno popíjení čerstvých šťav. Po 21ce doporučujeme řídit se například dle Dr.Partykové a Malachova. Po dobu 3-5 dní mrkvová šťáva, dále 3 dny přijímáme ovoce (jahody,banány...). Pak zlehka začneme s kašemi a zeleninou. Kaše z jáhel a pohanky.
Je třeba zmínit, že v prvním týdnu po 21ce se tělo velmi intenzivně regeneruje a dostavuje to, co je po očistě neúplné. Pokud vydrží člověk v prvním týdnu co nejvíce dní konzumovat pouze čerstvě vylisované šťávy, je to opravdu energetický a regenerační zážitek. Čím dříve začneme s bohatší stravou, tím je tento proces kratší a méně efektivní.
Tělo prostě potřebuje k znovunastartování trávení nějaký čas a přejedení je nežádoucí a u delších půstů i nebezpečné! V návratové době se také u 21 denního půstu dovršuje celý léčebný proces v těle, který je podstatnější než vlastní půst.V aplikování klystýrů bych pokračovala první týden návratovky. Dále bych zde ráda uvedla tabulku návratovky dle Nikolajeva.
Co dělat při půstu?
- můžeme i nadále pracovat
- pravidelné procházky, nenáročná cvičení
- dechová cvičení
- zásadité koupele,masáže suchým kartáčem
- sauna
- lymfodrenáž
Vhodná literatura
- Džusový půst /Jak se stát zdravou, štíhlou a mladou/ Mudr Paavo Airola
- Půst cesta k dokonalosti /Příběh housenky/ Martin Jelínek
- Půst plný pohody - Ruediger Dahlke, Dorothea Neumayrová
- Jak žít dlouze a zdravě – Michail Tombak